Zeka testlerinin ürettiği sonuçların, bir çok aile ve uzmana;  çocuğun eğitim – öğretim, sosyal ve mesleki yönelimlerinin alt yapısını oluşturmada hayati önemi olan veriler sunduğu bir gerçektir. Bu yönüyle modern tıpta başvurulan ve çocukların gelişimi hakkında ipuçları veren en önemli veri aracıdır. Çocuğuna zeka testi uygulayan bir aile ile uygulamayan aile arasında önemli avantaj farklılıkları vardır. Zeka Testi uygulatıp çocuğunun zihinsel gelişimini bilen bir aile erken önlem almada, telafi eğitimleri için olanaklar sunmada, beceri ve yeterlilikleri doğrultusunda ilgili alanlara yönlendirmede çerçevesi belirgin bir yol haritasına sahip olmuş olur.

Sosyal ve duygusal gelişimdeki farklılıklar çocuğun yaradılışından, kültürel etkilerden, engellerden, yetişkinlerden örnek aldığı davranışlardan, yetişkinlerle olan ilişkilerinde hissettiği güven duygusundan ve sağlanan sosyal etkileşim olanaklarından kaynaklanmaktadır. Üstün zekalılar çocuk yaşta aile veya eğitmenleri tarafından keşfedilemezse zamanla normal zeka seviyesine dönebilmektedirler.

Çocuklarda Zihinsel Gelişimi Desteklemek için;

*Hayal dünyalarını geliştirmek için bol bol hikayeler, masallar okunmalı.

*Zeka gelişimini destekleyen oyunlar ve oyuncaklar tercih edilmeli.

*Fırsat buldukça zeka gelişimi için oyun oynanmalı.

* Zeka gelişimine destek olmak için kitaplardan yararlanılmalı.

*Televizyon karşısında uzun süre kalmasının önüne geçilmeli.

* Bilgisayar oyunları ile tanışması geciktirilmeli.

Zeka testi hem içerik hemde uygulama yönergeleri açısından yaşlara göre değişebilmektedir. 5 yaş çocuklarının zihinsel gelişimi hakkında  en sağlıklı veri sunan testler başlıca şunlardır.

RANDEVU ALMAK İSTİYORUM

Sorularınız için  0212 416 35 29  numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz..