Psikolojik desteğe ihtiyaç duyan kişiler psikoterapi uygulamalarının genellikle oldukça yararlı olduğunu ifade ederler. Uygulanacak terapinin türü ve süresi danışanların kişisel ihtiyaçlarına göre değişebileceği gibi psikoterapi, devam eden ilaç kullanımı ya da farklı tedavi yöntemlerini destekleyici olarak da uygulanabilir. Çift ve Aile Danışmanlığı nda görüşmelerin kaç seans süreceği ile ilgili karar verilebilmesi çeşitli kriterlere bağlıdır. Değerlendirme yaparken bunların göz önüne alınması daha sağlıklı sonuçlara varmamıza katkı sağlayacaktır. Bunlar;

  • Destek alınacak konunun niteliği
  • Terapistin çift terapisi destek sürecinde kullandığı yöntemler
  • Danışanın zaman açısından müsait oluşu
  • Danışanın terapistle işbirliğine açık olması
  • Danışanın ekonomik durumu vb.

Bu vb. sebepler çift terapisinin ve danışmanlık sürecinin kaç seans süreceğini etkileyen başlıca unsurlardır. Terapiye başlayan danışanların genelde ilk sorusu ‘kaç seans gerekir’ olmaktadır. Bu kriterler esas alındığında Dünya’da ve Türkiye’de terapi seanslarının ortalama 8-12 seans arası sürdüğü söylenebilir. Bazı durumlarda bu süre 6 ay ile 1 yıla kadar uzayabilmektedir. Hatta bazı durumlarda sürenin bir yılı aşması normal bir süreç olarak kabul edilmektedir. Burada belirleyici olan tamamen çift terapisi alan ailenin sorunlarının niteliğidir. Terapide esnasında bireyin farklı gelişim alanları sürecin içerisine girer. Terapi sürecinde terapistinde desteği ile Duygular, Düşünceler, Davranışlar, Bedensel Tepkiler ve hepsinden önemlisi Terapist – Danışan İlişkisi hem danışanın sorununu ortaya koyması hem de değişimin gerçekleşmesi açısından son derece önemlidir. Ancak dikkate alınması geren en önemli nokta danışanı terapi bağımlılığına sokmadan,  gerçek hayata hazır olduğu noktada terapist tarafından seansların sonlandırılmasıdır. Danışan terapisti ve terapi olmadan günlük yaşantısına devam edebilmelidir.

PADEM Psikoloji de Çift Danışmanlığı süreci şu şekilde işlemektedir:

  • Çift terapisinde çiftler terapi hizmetini birlikte alabilecekleri gibi ayrı ayrı da alabilirler.
  • Seanslar ortalama 60 dakika sürmektedir.
  • Terapide ücretlendirme bir seans süresi esas alınarak yapılmaktadır.
  • Terapistlerimiz alanlarında gerekli eğitimlerini ve  süpervizyonlarını tamamlamış deneyimli uzmanlardan oluşmaktadır.

RANDEVU ALMAK İSTİYORUM

Daha iyi hissetme konusunda aktif bir adım atmak için kendinizi hazır hissediyorsanız 0212 416 35 29  numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz..