Psikoloji ve psikiyatrideki  rahatsızlıkların  büyük bir kısmının çocukluk döneminde ki sorunlardan kaynaklandığı bilinen bir gerçektir. Özellikle 0-6 yaş dilimi kritik yaş olarak nitelendirilmiştir. Bu dönemde en yaygın olarak kullanılan test Denver Gelişim Tarama Testi dir. Uzmanlar bir çok araştırmada bu testi kullanmaktalar. Nörolojide, psikiyatride ve psikolojide bu test çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Denver Gelişim Tarama Testi 4 ana gelişim alanı hakkında bize ayrıntılı bilgi vermektedir.

Çocuğun içinde bulunduğu gelişim evresinin farkında olmak, bu dönemlerin özelliklerini bilmek ve çocuğa ona göre davranmak, çocukların sağlıklı gelişim içinde olup olmadıklarını takip etmek ebeveynlere sağlıklı iletişim için fayda sağlayacaktır.

Dil Gelişimi

Dil gelişimi ile zeka rasında çok sıkı bir ilişki olduğu uzmanlar tarafında sıklıkla söylenmektedir. Dil gelişimin temellerinin atıldığı ve konuşmanın en hızlı geliştiği dönemdir çocukluk.

Kişisel Sosyal Gelişim

Kişisel sosyal gelişim özellikle  çocuğun kendini ifade etmesi ve toplum içerisinde kendi kimliğini ve kişiliğini uygun bir şekilde ortaya koyması olarak tanımlanmaktadır. Okul öncesi dönemde çocuğun yabancı ortama( ana okuluna) girdiğinde çok farklı sorunlar yaşamaktadır. ve aileler hemen telaşa kapılmaktalar. Fakat şu bilinmelidir ki bu sorun bir sonuçtur. Bunun tohumları daha önceleri atılmıştır. İşte Denver II bu tür sorunların tespitinde önleyicilik fonksiyonunu üstlenmektedir.

İnce-Kaba Motor Gelişim

Öz bakım becerileri dediğimiz ve fiziksel beceriler dediğimiz yetenekleri kapsamaktadır. çocuğun yürümesi, tutması,  koşması, merdiven çıkmasına, yemek yemesi, tuvaletini yapması, üstünü giyinmesi vb. yetenekleri kazanıp kazanmadığını ölçmektedir.

Denver II Gelişimsel Tarama Testi yaptırmanız için çocuğunuzda bir sorun olmasını beklememeniz çok önemlidir. Muhakkak bu testi yılda bir kere yaptırınız.

Kurumumuzda Denver II Gelişimsel Tarama Testi, Gelişimsel Çocuk Nörolojisi Derneği Uygulayıcı Yeterlilik sertifikası olan uzmanlar tarafından uygulanmaktadır.

RANDEVU ALMAK İSTİYORUM

Sorularınız için  0212 416 35 29  numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz..